DEBATA NA TEMAT PRAW I OBOWIĄZKÓW DZIECKA

Ogólnopolski Dzień  Praw Dziecka w naszej szkole

Dnia 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod opieką opiekuna i pedagoga szkolnego przygotował szereg działań dotyczących praw dziecka. Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez wychowawców, na których przedstawiona została prezentacja multimedialna pt. „Prawa i obowiązki dziecka”. Uczniowie klas 0-3 wykonali plakaty oraz prace plastyczne, na powyższy temat, z których utworzona została wystawa, która zawisła na szkolnym korytarzu.

Podsumowaniem obchodów była debata wśród uczniów klas 4-6 pt. Prawa i obowiązki dziecka. Uczniowie stwierdzili jednogłośnie, że w większości ich prawa są przestrzegane, jedyne z czym czasami muszą się borykać to problem z egzekwowaniem prawa do wychowywania się w rodzinie oraz prawem do prywatności. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się obowiązki jakie powinno mieć każde dziecko. Uczniowie dyskutowali i przytaczali mnóstwo przykładów ze swojego życia na temat tego czy i jakie obowiązki posiadają. Uczniowie deklarowali, że posiadają obowiązki, a najczęstsze z nich to:

-wyrzucanie śmieci

-wychodzenie z psem

-przygotowanie prostego posiłku nie tylko dla siebie

-przyszycie guzika

-wysprzątanie swojego pokoju lub łazienki

-opieka nad młodszym rodzeństwem

Większość uczniów wyraziła opinię, iż obowiązków dziecka jest zdecydowanie mniej niż praw i tak naprawdę dzięki obowiązkom czują, że są potrzebni, uczą się pomagania innym, a jednocześnie uczą się życia.

opiekun SU  Angelika Macura